.historia

Idea Mistrzostw Wielkopolski wywodzi się wprost z lokalnych konkursów w programowaniu zespołowym organizowanych przez Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej (m.in. Wiosenny Turniej w Programowaniu Zespołowym) oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Początki

W 2002 roku Koło Naukowe "BooBoo" przy Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz Koło Naukowe Informatyków przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęły współpracę, której wynikiem stały się wspólne sparingi w programowaniu zespołowym.

Dzięki wzajemnej pomocy, imprezy organizowane przez wyżej wymienione instytucje i koła, stawały się coraz bardziej popularne w obrębie całego Poznania. Zorganizowanych zostało bardzo wiele sparingów, nie tylko na tych uczelniach, ale także udało się rozpropagować idee programowania zespołowego na inne ośrodki naukowe w kraju (AE Poznań, III LO Gorzów Wielkopolski, VIII LO Poznań) i zagranicą (Universidade de Aveiro)

I Mistrzostwa

W 2003 roku nadszedł czas by połączyć siły naszych ośrodków akademickich i zorganizować wspólnie naprawdę dużą imprezę. W ten sposób powstały I Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Spotkaliśmy się wówczas z nadspodziewanie dużym zainteresowaniem wśród młodych informatyków. W zawodach wystartowało prawie 250 zawodników. Poza reprezentantami liceów i uczelni wyższych z Wielkopolski, mieliśmy zaszczyt gościć drużyny z najważniejszych ośrodków informatycznych w Polsce. Wśród nich światowa czołówka programistów, łącznia z ówczesnymi mistrzami świata w programowaniu zespołowym.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Malesiński, Krzysztof Onak oraz Paweł Parys.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Grzegorz Gutowski, Arek Pawlik oraz Paweł Walter.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa oraz Maciej Popowicz.

Ze względu na dużą liczbę uczniów szkół średnich postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu wśród nich. Nagrodę tą otrzymała drużyna z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu w składzie: Jakub Bartkowiak, Łukasz Goral, Bartosz Kukawka.

II Mistrzostwa

W 2004 roku po sukcesie I MWPZ, odbyła się druga edycja Mistrzostw. W zawodach wystartowało ponad 400 zawodników. Pomagało nam blisko 60 organizatorów. Zawody odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, które są oddalone od siebie o prawie 10 kilometrów. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 10 serwerów.

W ten sposób II Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne w Polsce.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Paweł Walter, Bartosz Walczak oraz Jan Prazuch.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marek Cygan, Piotr Stańczyk oraz Marcin Pilipczuk.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Paweł Parys, Bartłomiej Romański oraz Marcin Michalski.

Podobnie jak w pierwszej edycji Mistrzostw postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu w kategori szkół średnich. Nagrodę tą otrzymała drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Kuba Kallas, Kuba Łącki oraz Filip Wolski.

III Mistrzostwa

W 2005 roku po sukcesie poprzednich MWPZ, przyszła kolej na trzecią edycje Mistrzostw. W zawodach wystartowało prawie 500 zawodników. W organizacji brało udział blisko 100 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a system automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 12 serwerów. Po raz pierwszy na zawodach brały udział drużyny z zagranicy (Węgier oraz Portugalii).

Dzięki temu III Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne nie tylko w Polsce, ale także naszej części Europy.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak oraz Paweł Walter.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański oraz Tomasz Wawrzyniak.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Krzysztof Dulęba, Marek Żylak oraz Jakub Łącki.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Mistrzostw przyznano także nagrodę dla najlepszego zespołu w kategorii szkół średnich. Otrzymała ją drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Dawid Wieloszyński oraz Filip Wolski.

IV Mistrzostwa

W 2006 roku po wyjątkowym sukcesie poprzednich MWPZ zostały zorganizowane IV Mistzostwa. W tym roku spotkaliśmy się z tak dużym zainteersowaniem, że niektórzy zawodnicy znaleźli formularz rejestracyjny przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Ostatecznie limit 400 uczestników został osiągnięty w ciągu 3 dni od ogłoszenia startu rejestracji i ostateczne uczestnictwo musiało być potwierdzone zawodami eliminacyjnymi.

Informacje szczegółowe na temat IV Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2006.mwpz.poznan.pl.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Jakub Łącki, Jakub Radoszewski, Szymon Acedański.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Gróniczo-Hutniczej w składzie: Marcin Skotniczny (AGH), Bartosz Walczak (UJ), Arkadiusz Pawlik (UJ).
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marcin Pilipczuk, Filip Wolski, Marek Cygan.

Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii szkół średnich otrzymała drużyna reprezentująca V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie w składzie: Maciej Kruk, Kamil Kraszewski, Krzysztof Danielowski.

V Mistrzostwa

W 2007 roku organizatorem jubileuszowej edycji MWPZ był tylko Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Było to spowodowane sprowadzeniem na lata 2007-2010 Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym do Poznania (2 lata na PP i 2 lata na UAM). W zawodach wystartowało ponad 300 zawodników. W organizacji brało udział blisko 50 osób. V edycja MWPZ okazała się dużym sukcesem co zostało uwieńczone spożyciem ponad 10kilogramowego tortu :)

Informacje szczegółowe na temat V Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2007.mwpz.poznan.pl.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Rafał Józefowicz, Alan Meller, Bartosz Walczak.

Lata 2008-2010

W latach 2007-2010 odbywały się w Poznaniu Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W latach 2007 i 2008 organizatorem była Politechnika Poznańska, a w 2009 i 2010 Uniwersytet im. A. Mickiewcza. W związku z bardzo zbliżonym terminem do naszych Mistrzostw tylko pierwszego roku Koło Naukowe Informatyków na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza zdecydował się indywidualnie zorganizować MWPZ. Niestety ze względu na trudności w ustaleniu terminów na kolejne 3 lata zawody zostały zawieszone.

VI Mistrzostwa

W 2011 roku po trzyletniej przerwie w organizajci MWPZ, przyszła kolej na szóstką edycję Mistrzostw. W zawodach wystartowało ok. 400 zawodników. W organizacji brało udział ponad 50 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 9 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 4 serwerów utrzymujących aplikacje Web.

Informacje szczegółowe na temat VI Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2011.mwpz.poznan.pl.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Robert Obryk, Adam Polak, Maciej Wawro.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Jakub Tarnawski, Michał Flendrich, Damian Straszak.

Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii szkół średnich otrzymała drużyna z Wrocławia w skałdzie Bartłomiej Dudek (XIV LO), Mateusz Gołębiewski (XIV LO), Michał Łowicki (III LO).

VII Mistrzostwa

7-8 grudnia 2012 roku odbyły sie na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, VII Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym Kuzniewski.pl. Sponsorem tytularnym zawodów została firma Kuzniewski.pl . W zawodach wystartowało prawie 300 zawodników. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 8 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 2 serwerów utrzymujących aplikacje Web.

Informacje szczegółowe na temat VII Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2012.mwpz.poznan.pl.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski reprezentanci połączonych sił Google, Uniwersytetu Warszawskiego i CodiLime w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Piotr Niedźwiedź.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek, Tomasz Kociumaka.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Jakub Tarnawski, Damian Straszak, Anna Piekarska.

Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii junior otrzymała drużyna z XIV LO we Wrocławiu w składzie Bartosz Kostka, Daniel Danielski, Tomasz Syposz.

VIII Mistrzostwa

W dniach 6-7 grudnia 2013 roku odbyły się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu VIII Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Z roku na rok w wydarzeniu bierze udział coraz więcej osób,tym razem liczba dobiła do 400 zawodników. Całe wydarzenie było głośno relacjonowane w mediach, a uczestnicy długo rozprawiali na temat rozwiązań. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 8 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 2 serwerów utrzymujących aplikacje Web.

Informacje szczegółowe na temat VIII Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie 2013.mwpz.poznan.pl.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski obrońcy tytułu sprzed roku „Warsaw Forfiters” w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki i Wojciech Śmietanka.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego drużyna „UW Ziemniaki” w składzie: Tomasz Kociumaka, Jarosław Błasiok, Jakub Oćwieja.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego drużyna „Looking for a Challenge?” w składzie: Tomasz Idziaszek, Jakub Łącki, Jakub Radoszewski.

Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii „Junior” otrzymała drużyna „Naprawdę robimy pompki z klaśnięciem za placemi” w składzie: Michał Glapa, Szymon Łukasz (uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie) oraz Karol Kaszuba (uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie).

IX Mistrzostwa

To miejsce oczekuje by organizatorzy IX MWPZ wpisali co się w tym roku wydarzyło :)

X Mistrzostwa

Jedyne co się tutaj ciekawego wydarzyło to zdalna lokalizacja w New York City, Microsoft Store na 5t Av. Pierwszy raz w historii zawody odbyły się równolegle w dwóch tak odległych miastach - Poznań i Nowy Jork. A poza tym, to miejsce oczekuje by organizatorzy X MWPZ wpisali coś :)

XI Mistrzostwa

Jedyne co się tutaj ciekawego wydarzyło to zdalna lokalizacja tym razem zamias New York City - zdalna lokalizacja w Princeton University. ;) A poza tym, to miejsce oczekuje by organizatorzy XI MWPZ wpisali coś :)

XII Mistrzostwa

Ten rok jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ rozpoczynamy istotną transformację. Chcielibyśmy, aby w ciągu kilku najbliższych lat MWPZ przekształciły się w międzynarodowe zawody, odbywające się równoległe w wielu miastach na świecie. Tak powstała idea PROWOC - PROgramming WOrld Championships, do której w tym roku przyłączyły się: Uniwersytet Jagielloński, Warszawski i Wrocławski. Będą one gościły część drużyn biorących udział w zawodach.^

XIII Mistrzostwa

W roku 2020 planujemy zorganizować MWPZ w dniach 5-6 grudnia. Przy czym ta strona służy do publikowania historii, a nie przyszłości, więc rezerwujcie czas, ale zastrzegamy, że w wyjątkowej sytuacji data może się jeszcze zmienić ;)

Zgoda dla Wikipedii

Droga Wikipedio - pozwalamy na skopiowanie treści tej strony do artykułu https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostwa_Wielkopolski_w_Programowaniu_Zespołowym:)